20th Anniversary
RWMF 2017
July 14-16

Music Workshops 2011

FRIDAY

THEATRE IBAN LONGHOUSE DEWAN LAGENDA
2.00 – 2.45 pm
Bow WOW!
Amazing bowed instruments Sylwia Swiatkowska – Warsaw Village Band
Gatis Alfreds Gaujenieks – Ilgi
Ilga Reizniece – Ilgi
Edward Okuto – Kenge Kenge
George Odero- Kenge Kenge

 

 

2.00 – 2.45 pm
Sisters in Song, We are Strong
Voices of women of the world Kim Halliday – Pacific Curls
Mamak Khadem – Mamak Khadem
Lisa Haley – Lisa Haley & the Zydekats
Sandy Scofield – Iskwew
Sylwia Swiatkowska – Warsaw Village Band

 

 

2.00 – 2.45 pm
Are My Roots Showing?
The roots of our music

Mathew Ngau – Sape Masters
Will Kepa – Kamerunga
James Riley – Paddy Keenan Trio
Andres Enrique Berbis – Victor Valdez Trio
Ewa Walecka – Warsaw Village Band
2:50 – 3:10 pm:  Leweton Women’s Water Music – Lakeside
3.15- 4.00 pm
Zitherin
A world of zithers Hamid Saeidi – Mamak Khadem
Magda Sobzak – Warsaw Village Band
Maris Muktupavels – Ilgi

 

 

3.15 – 4.00 pm
Femme Fiddles
Fantastic female fiddlers fiddling Sarah Beattie – Pacific Curls
Lisa Haley – Lisa Haley & the Zydekats
Ilga Reizniece – Ilgi
Ewa Walecka – Warsaw Village Band
Alina Jarvela – Frigg

 

 

3.15 – 4.00 pm
Mountain Music
Music from on high Gary Dark – The Blue Canyon Boys
Drew Garrett – The Blue Canyon Boys
Tero Hyvaluoma – Frigg
Esko Jarvela – Frigg
Peter Ella – Kamerunga
David Martin – Kamerunga

 

 

3:50 – 4:10 pm:  Leweton Women’s Water Music – Lakeside
4.30 – 5.15 pm
Let Me Rast a Minute
Eastern modal music Mamak Khadem – Mamak Khadem
Theodosii Spassov – The Shin
Hamid Saeidi – Mamak Khadem
Jean-Pierre Smadja – Duoud
Mehdi Haddab – Duoud

 

 

 

 

4.30 – 5.15 pm
The Muse I Choose
Music is in my blood Joaquin Diaz – Joaquin Diaz
Konogan Labasque – Startijenn
Jakub Mietla – The Shin
Tommi Asplund – Frigg
Victor Valdes – Victor Valdes Trio
Maciej Szajkowski – Warsaw Village Band
Sarah Beattie – Pacific Curls

 

 

 

 

4.30 – 5.15 pm
Drum Dance
Drummers and dancers Ben Whittman – Mamak Khadem
Alexandre Chumburidze – The Shin
Mamuka Gaganidze – The Shin
Sherryl Sewepagaham – Iskwew
Debbie Cynthia Houle – Iskwew
Frankie Laudi ­- Agungbeat
Tang Sook Kuan – Agungbeat
Mango Odhiambo – Kenge Kenge
Buzz Singh – Kissmet
Maria Martinez – Lisa Haley & the Zydekats

 

 

SATURDAY

THEATRE IBAN LONGHOUSE DEWAN LAGENDA
2.00 – 2.45 pm
Push and Pull
Accordion and squeeze boxes Joaquin Diaz – Joaquin Diaz
Tangi Le Gall-Carre – Startijenn
Antonio Melegari – Kamafei
Jakub Mietla – The Shin
Gigi Lynn Rabe – Lisa Haley & the Zydekats

 

 

 

 

2.00 – 2.45 pm
My Main Squeeze
Bagpipes the world over Paddy Keenan – Paddy Keenan
Konogan Labasque – Startijenn
Petri Prauda – Frigg

 

 

 

 

2.00 – 2.45 pm
Flying Fingers
Hot musicians, hotter music Jeff Scroggins – The Blue Canyon Boys
Tangi Oillo – Startijenn
Ole Mathisen – Mamak Khadem
Tengit Usat – Sape Masters
Asang Lawai – Sape Masters
Andree Baudet – Kamerunga

 

 

 

 

2:50 – 3:10 pm:  Leweton Women’s Water Music – Lakeside
3.15 – 4.00 pm
Well Framed
Frame drums & tambourines
Chris Murphy – Paddy Keenan Trio
Mamak Khadem – Mamak Khadem
Maciej Szajkowski – Warsaw Village Band
Antonio Melegari – Kamafei
Debbie Cynthia Houle – Iskwew
Sandy Scofield – Iskwew
 

 

 

 

3.15 – 4.00 pm
Blown Away
A world of wind instruments
Ole Mathisen – Mamak Khadem
Paddy Keenan – Paddy Keenan Trio
Youenn Roue – Startijenn
Maris Muktupavels – Ilgi
Peter Orinda – Kenge Kenge
 

 

 

 

3.15 – 4.00 pm
Still Fretting About It?
Those worrisome fretted instruments Kim Halliday – Pacific Curls
Mathew Ngau – Sape Masters
Peter Ella – Kamerunga
Tuomas Logren – Frigg
Gary Dark – The Blue Canyon Boys

 

3:50 – 4:10 pm:  Leweton Women’s Water Music – Lakeside
4.30 – 5.15 pm
Pluck It
Lutes of all shapes and sizes Jeff Scroggins – The Blue Canyon Boys
Petri Prauda – Frigg
Malick Pathe Sow – Malick Pathe Sow
Jean-Pierre Smadja – Duoud
Mehdi Haddab – Duoud

 

 

 

 

4.30 – 5.15 pm
Harmonious World
Voices combine Ron Singh – Kissmet
Buzz Singh – Kissmet
Andres Enrique Berbis – Victor Valdez Trio
Ivanoskey Vivaz – Victor Valdez Trio
Andy Anders – Lisa Haley & the Zydekats
Drew Garrett – The Blue Canyon Boys
Jason Hicks – The Blue Canyon Boys

 

 

 

 

4.30 – 5.15 pm
The Rhythm Method
Fantastic percussionists Raul Villa – Joaquin Diaz
Max Singh – Kissmet
Octave Agbekpenou – Malick Pathe Sow
Piotr Glinski  – Warsaw Village Band
Gloria G. Koro – Agungbeat
Shim Kah Yee – Agungbeat
Kong Niann Tsyr – Agungbeat
Soo Pui Ching – Agungbeat

 

 

 

 

SUNDAY

THEATRE IBAN LONGHOUSE DEWAN LAGENDA
2.00 – 2.45 pm
The Euro Exchange
A European jam Alina Jarvela – Frigg
Tommi Asplund – Frigg
Magda Sobzak – Warsaw Village Band
Stefano Calò – Kamafei
Tangi LE GALL-CARRE – Startijenn
Theodosii Spassov – The Shin

 

 

 

 

2.00 – 2.45 pm
String Fever
Instruments with too many strings Hamid Saeidi – Mamak Khadem
Victor Valdes – Victor Valdes Trio
Boaz Akech – Kenge Kenge
Gabriel Oduor – Kenge Kenge
Bao Sissoko – Malick Pathe Sow

 

 

 

 

2.00 – 2.45 pm
Guitarology
What you don’t know about the guitar Gareth Whaley – KIssmet
Tangi Oillo – Startijenn
Zaza Miminoshvili – The Shin
Egons Kronbergs – Ilgi
Stefano Calò – Kamafei
Carlos Jose Alverez – Lisa Haley & the Zydekats

 

 

 

 

2:50 – 3:10 pm:  Leweton Women’s Water Music – Lakeside
3.15 – 4.00 pm
My Best Pick-up Line
The voices of men of the world Alexandre Chumburidze – The Shin
Zurab Gagnidze – The Shin
James Riley – Paddy Keenan Trio
Miguel Fenton – Joaquin Diaz
Quintino Bandello – Kamafei
Antonio Melegari – Kamafei
George Odero – Kenge Kenge
Will Kepa – Kamerunga

 

 

 

 

3.15 – 4.00 pm
Pan Africanism
Africa unites Gabriel Oduor – Kenge Kenge
Peter Orinda – Kenge Kenge
Edward Okuto – Kenge Kenge
Boaz Akech – Kenge Kenge
Malick Pathe Sow – Malick Pathe Sow
Bao Sissoko – Malick Pathe Sow

 

 

 

 

3.15 – 4.00 pm
Latvian Folk Dancing
Come and dance with: Ilgi – Latvia

 

 

 

 

3:50 – 4:10 pm:  Leweton Women’s Water Music – Lakeside
4.30 – 5.15 pm
Heavy Metal – MINI-CONCERT
Gamelan music from Sarawak’s neighbour Sabah. Agungbeat – Malaysia

 

 

 

 

4.30 – 5.15 pm
Sarawati Swing
Goddesses of knowledge, music, and creativity Ora Barlow – Pacific Curls
Kim Halliday – Pacific Curls
Gigi Lynn Rabe – Lisa Haley & the Zydekats
Sherryl Sewepagaham – Iskwew
Andree Baudet – Kamerunga

 

 

 

 

4.30 – 5.15 pm
Beat Gurus
Pundits of percussion  

Max Singh – Kissmet
Mango Odhiambo – Kenge Kenge
Piotr Glinski – Warsaw Village Band
Raul Villa – Joaquin Diaz
Miguel Fenton – Joaquin Diaz
Chris Murphy – Paddy Keenan Trio
Octave Agbekpenou – Malick Pathe Sow
Ben Whittman – Mamak Khadem
Andy Anders – Lisa Haley & the Zydekats
Mamuka Gaganidze – The Shin

 

 

 

 

[rwmfprint pdflink=”http://rainforestmusic-borneo.com/wp-content/uploads/2011/04/MusicWorkshops1.pdf”]