Thank You For Being A Part Of The Festival
See You Next Year!
July 13 - 15, 2018

RWMF2014 DAY PROGRAM | WORKSHOPS

FRIDAY JUNE 20th 2014

DEWAN LAGENDA IBAN LONGHOUSE MALAY HOUSE THEATRE STAGE SCV AUDITORIUM
2.00 – 2.45 pmMARI MENARI

Interactive Malay dance workshop

 

Learn how to do the joget and the ronggeng

 

Instructor

Zamzuriah Binti Zahari (GENG WAK LONG)

With assistance from musicians and dancers of GENG WAK LONG, YAYASAN WARISAN JOHORE and GEMA SERIBU

 

2.00 – 2.45 pmPLUCKED, STRUMMED & STRUCK

The many different techniques on stringed instruments

Leader – Martin Coumbe

Guitar – Martin Coumbe (BLACKBEARD’S TEA PARTY)

Tsugaru Shamisen – Nobuto Yamanaka (RYUZ)

Bouzouki – Emmanuelle Licci (CANZONIERE GRECANICO SALENTINO)

Mandolin – Kamaruzaman bin Bahari (YAYASAN WARISAN JOHORE)

Sape – Randy Walter (NADING RHAPSODY)

Yang Qin – Wei Ya Yi

(DING YI MUSIC COMPANY)

Guitar & banjo

– Peter Cann & Thomas Webb (GORDIE MACKEEMAN & HIS RHYTHM BOYS)

Guitar – Traore Abdoulaye (DEBADEMBA)

2.00 – 2.45 pmMUSIC IN DAR ES SALAAM

Lecture – demonstration Given by Werner Graebner

Assisted by musicians of JAGWA MUSIC

 

2.15 – 3.00 pmTALAGO BUNI(Indonesia)

PHOTOS & AUTOGRAPHS

@

MERCHANDIZE STORE AT CULTURAL VILLAGE ENTRANCE

 

3.00 – 3.45 pmBIG AND ROUND

Frame drums from all over

Leader : Manu Theron

Bendirs

Manu Theron, Rodin Kaufmann, Denis Sampieri, Sebastien Spessa, Benjamin Novarino-Giana (LO COR DE LA PLANA)

Tamburello

Mauro Durante & Giancarlo Paglialunga (CANZONIERE GRECANICO SALENTINO)

Pandeiretta – Iolo Whelan (JAMIE SMITH’S MABON)

Rebana

Ahmad Ridwan, Kamarul Baisah bin Hussin, Dzafaruddin bin Zainuddin (GENG WAK LONG)

Hadrah, rebana, tambourine

Onn bin Jaafar, Mohamad Amin bin Sarju, Anuar bin Md Salleh, Muhammad Nazri bin Halim, Mohd Yusof bin Salleh, Nur Afiqah bte Mustaffa, Nurafiqah bte Nasir (YAYASAN WARISAN JOHORE)

Pandereta

Thierry Biscary, Jean- Michel Bereau (KALAKAN)

3.00 – 3.45 pmFROM THE LONGHOUSES OF SARAWAK

Interactive dance workshop

Learn the Bidayuh “Rejang Be’uh” and the Iban “Ngajat Temuai” dances

Instructor

Christ Sheldon

(NADING RHAPSODY)

 

With assistance from the dancers of GEMA SERIBU

3.00 – 3.45 pmOLD AND NEW

The evolution of folk music of the Ukraine.

Led by Irina Gorban and Members of DAKHA BRAKHA

 

 

3.30 – 4.15 pmHOROMONA HORO (New Zealand)

PHOTOS & AUTOGRAPHS

@

MERCHANDIZE STORE AT CULTURAL VILLAGE ENTRANCE

 

4.00 – 4.45 pmBITE OF THE SPIDER

Interactive dance workshop

Learn how to dance the fiery tarantella of Southern Italy

 

Instructor

Silvia Perrone

(CANZONIERE GRECANICO SALENTINO)

 

4.00 – 4.45 pmBLOW MY HORN

Different wind instruments

Leader : Dedric Wong

Zhongyin sheng & suona

– Dedric Wong (DING YI MUSIC COMPANY)

Kurunkujhal

– Subash E.B. (KARINTHALAKOOTTAM)

Serunai

– Mohd Shafic Aminuddin bin Hussin (GENG WAK LONG)

Duduk – Stephan Micus (STEPHAN MICUS)

Trumpets

-Victor Hechevarria & Jaroslav Barnik (SON YAMBU)

Txirula & Alboka

Xan Errotabehere (KALAKAN)

4.00 – 4.45 pmRHYTHMS OF THE MALAY ARCHIPELAGO

Investigate the different rhythms of the joget, mak yong, zapin, ghazal

Leaders –

Mohd Kamrulbahri (GENG WAK LONG)

&

Onn bin Ja’afar (YAYASAN WARISAN JOHORE)

 

SATURDAY JUNE 21st 2014

DEWAN LAGENDA IBAN LONGHOUSE MALAY HOUSE THEATRE STAGE SCV AUDITORIUM
2.00 – 2.45 pmFOOT STOMPInteractive demonstration and lesson on Clogging

Caller : Gordie MacKeeman

with music by musicians of GORDIE MACKEEMAN & HIS RHYTHM BOYS

2.00 – 2.45 pmCHEHERA CHITRAFace painting rituals and tribal handicraft making of Kerala

Sivadasan, Vijeeshlal, Binesh, PrasadMV (KARINTHALAKOOTTAM)

 

2.00 – 2.45 pmKNOCK ON WOODAn exploration on the Txalaparta of the Basque region

Thierry Biscary & Jean-Michel Bereau of KALAKAN

 

2.15 – 3.00 pmDING YI MUSIC COMPANY (Singapore)

 

 

 

 

PHOTOS & AUTOGRAPHS

@

MERCHANDIZE STORE AT CULTURAL VILLAGE ENTRANCE

 

3.00 – 3.45 pmBEAT BOXESA workshop on percussion instrumentsLeader : Dave Boston
Djembe–Dave Boston (BLACKBEARD’S TEA PARTY)

Congas

– Rene Azahares (SON YAMBU)

Cajon

– Yom Hardy (BLACKBEARD’S TEA PARTY)

Chinese drum – Goh ek Jun (DING YI MUSIC COMPANY)

Bedok, ketubong, dumbak

Musicians of GEMA SERIBU

Dumbak, Msondo, Mkwasa

Pazi Khalfa, Nassoro Mohamedi, Ponza Mohamed & Diploma Hija (JAGWA MUSIC)

Marwas

-Kamaruzaman bin Bahari, Sufian bin Asran (YAYASAN WARISAN JOHORE)

Taiko – Shigeri Kitsu (RYUZ)

Chenda, maram, thudi, otta

– Prasad M.V, Prasad C.K. ,E.B. Subhash, Renjith (KARINTHALAKOOTTAM)

3.00 – 3.45 pmSO THE RIVERS CONTINUE TO FLOWSarawak musicians talk about preserving their music heritage

Peter Sawal

(BISAYAH GONG ORCHESTRA)

Mathew Ngau (LAN E TUYANG)

Roy Kulleh (NADING RHAPSODY)

Narawi Rashidi (GEMA SERIBU)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.00 – 3.45 pmAWOK AWOKInteractive workshop.Take part in the body movements of the Malaysian Dikir Barat
Leader

Mohd Kamrulbahri bin Hussin

With members of GENG WAK LONG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.30 – 4.15 pmSTEPHAN MICUS (Germany)

PHOTOS & AUTOGRAPHS

@

MERCHANDIZE STORE AT CULTURAL VILLAGE ENTRANCE

 

 

4.00 – 4.45 pmRUKA NA JAGWAInteractive dance workshopInstructed byDeborah Dickson Chambo, Mzee Rashidi Mbaraka & Kazimoto Jackson Aluta

of JAGWA MUSIC

4.00 – 4.45 pmDIFFERENT STROKES FOR DIFFERENT FOLKSThe many styles and techniques of playing bowed stringed instruments.Leader : Oliver Dickson
Fiddle – Oli Wilson Dickson (JAMIE SMITH’S MABON)

Pulluva Veena / Pulluva Kudam

-Vijeeshlal A.V. (KARINTHALAKOOTTAM)

Violin – Haznizam bin Abu Hasan (YAYASAN WARISAN JOHORE)

Fiddle – Laura Barber (BLACKBEARD’S TEA PARTY)

RebabHUSSIN BIN YUSOFF (GENG WAK LONG)

Violin – Mauro Durante (CANZONIERE GRECANICO SALENTINO)

Gaohu, Erhu, Cello – Chin Yen Choong, Lim Kwuan Boon, Andrew Chan (DING YI MUSIC COMPANY)

Fiddle – Gordie MacKeeman (GORDIE MACKEEMAN & HIS RHYTHM BOYS)

4.00 – 4.45 pmTHE VOICEBeautiful vocals.Leader : Stuart Giddens
Stuart Giddens (BLACKBEARD’S TEA PARTY)

Muhammad Halim (TALAGO BUNI)

Mohamad Diaby (DEBADEMBA)

Opah (NADING RHAPSODY)

Shigeri Kitsu & Kazuki Kunihiro (RYUZ)

Maria Mazzotta (CANZONIERE GRECANICO SALENTINO)

Nina Garenetska (DAKHA BRAKHA) Manu Theron, Rodin Kaufmann,

Sebastien Spessa, Denis

Sampieri, Benjamin Novarino-Giana (LO COR DE LA PLANA)

 

 

SUNDAY JUNE 22nd 2014

DEWAN LAGENDA IBAN LONGHOUSE MALAY HOUSE THEATRE STAGE SCV AUDITORIUM
2.00 – 2.45 pmMAORI SONGS, DANCE AND MOVEMENT Semi-Interactive Workshop on the Haka and other traditional movement and symbolism
By HOROMONA HORO 
2.00 – 2.45 pmGONGS OF BORNEOLeader – Peter Sawal
Members of the

BISAYAH GONG ORCHESTRA

Medium gong – Febrianti (TALAGO BUNI)

talempong, canang

-Leva Khudri Balti & Sofwan (TALAGO BUNI)

 

2.00 – 2.45 pmAIRBAGSAccordions, bagpipes and more

Introduced by : Peggy Wong

Melodeon – Tim Yates

(BLACKBEARD’S TEA PARTY)

Accordion – Massimiliano Morabito (CANZONIERE GRECANICO SALENTINO)

Italian bagpipe – Giulio Bianco (CANZONIERE GRECANICO SALENTINO)

Accordion – Jamie Smith (JAMIE SMITH’S MABON)

Didgeridoo – Marko Halanevych (DAKHA BRAKHA)

Garmoshka – Olena Tsibulska (DAKHA BRAKHA)

Zgakeyka – Iryna Kovalenko (DAKHA BRAKHA)

 

2.15 – 3.00 pmLAN E TUYANG (Sarawak)

 

 

 

 

 

PHOTOS & AUTOGRAPHS

@

MERCHANDIZE STORE AT CULTURAL VILLAGE ENTRANCE

 

3.00 – 3.45 pmANUSTHANA NRITYAInteractive dance workshop
Learn the ritual dances of Kerala

Instructors : Subash E.B., Binesh P.K., Sivadasan (KARINTHALAKOOTTAM)

3.00 – 3.45 pmVIBRATING AIRA look at flutes of the world

Leader : Stephan Micus

Shakuhachi, nohkan, tin whistles

Stephan Micus (STEPHAN MICUS)

Saluang, sarunai, bansi

– Muhammad Halim (TALAGO BUNI)

Selingut Baun Lenjau (LAN E TUYANG)

Bamboo fluteSufian bin Asran (YAYASAN WARISAN JOHORE)

Seruling – Narawi Rashidi (GEMA SERIBU)

3.00 – 3.45 pmFROM ANCIENT TO FOLKAn insight into the development of Chinese music through time
By Kenny Chan Jing Wen

And musicians of

DING YI MUSIC COMPANY

 

 

 

 


3.30 – 4.15 pmRYUZ(Japan)
PHOTOS & [email protected]

MERCHANDIZE STORE AT CULTURAL VILLAGE ENTRANCE

 

 

4.00 – 4.45 pmTARIAN ZAPINInteractive dance workshop

Learn how to do the zapin from southern Peninsular Malaysia

Instructors

Anuar bin Md Salleh &

Rohayu bte Mohd Yusoh

With members of the YAYASAN WARISAN JOHORE

 

4.00 – 4.45 pmTAUT AND TIGHTDifferent plucked stringed instruments

Leader : Adam Rhodes

 

 

Bouzouki – Adam Rhodes

(JAMIE SMITH’S MABON)

Guzheng – Yvonne Tay (DING YI MUSIC COMPANY)

Sape – Jeffery Lawai (LAN E TUYANG)

Zhongruan & Daruan

– Kenny Chan & Jonathan Ngeow (DING YI MUSIC COMPANY)

Pipa – Cheah Pei Qi (DING YI MUSIC COMPANY)

Oud – Mohd Syafiq bin Awang (YAYASAN WARISAN JOHORE)

Kecapi zither – Susandra Jaya (TELAGO BUNI)

Tres – Oscar Vazquez Romero (SON YAMBU)

Nanthuni – Renjith M.S. (KARINTHALAKOOTTAM)

4.00 – 4.45 pmSONGS OF MY HOMELANDSongs from many countries

Leader : Horomona Horo

Horomona Horo (HOROMONA HORO)

Remesh P R + Vijeeshlal (KARINTHALAKOOTTAM)

Mark Geddes (GORDIE MACKEEMAN & HIS RHYTHM BOYS)

Muhammad Nazri bin Halim (YAYASAN WARISAN JOHORE)

Yuriselys Soreno (SON YAMBU)

Mathew Ngau (LAN E TUYANG)

Kazimoto Jackson Aluta (JAGWA MUSIC)

Musicians of JAMIE SMITH’S MABON