20th Anniversary
RWMF 2017
July 14-16

RWMF 2013 DAYTIME WORKSHOPS

FRIDAY JUNE 28th 2013

 TIME

DEWAN LAGENDA

 IBAN LONGHOUSE

 THEATRE

  

 

 

2.00 – 2.45

 

BANDARI DANCE Interactive Workshop  – Dances from the South of Iran.

 

 

 

Mahmoud Bardaknia & Hadi Manouchehri 

Akka Safavi

(MOHSEN SHARIFIAN & THE LIAN BAND)

Leader : Hadi Manouchehri

 

SONGS MY MOTHER TAUGHT MESongs from different countries

Leader  :  Mojmir Novakovic

 

 

Mojmir Novakovic (KRIES)

Rafly bin Muhammad Isa (RAFLY WA SAJA)

Alp Bora (ALP BORA)

Brian Hogan (KILA)

Mathew Ngau (LAN E TUYANG)

Reon Williams (NUNUKUL YUGGERA)

Edgar Rivero 

      (REY VALLENATO BETO JAMAICA)

Drew Simon (PINE LEAF BOYS)

Javier Garcia

    (REY VALLENATO BETO JAMAICA)

 

GONG CROSSINGSThe beautiful Malay gamelan and a look at how tradition is fused with the contemporary.

 

Members of RHYTHM IN BRONZE

Leaders: Jillian Ooi & Sharmini Ratnasingam

 

          

  

 

 

 

 

3.00 – 3.45

 

BODY RITESInteractive Workshop on Aboriginal Australian dances

 

 

 

Donald Dodd, Ashley Ruska, Montel Butterworth, Beau Broome  of NUNUKUL YUGGERA

Leader : Donald Dodd

 

ADAT ADAT KAUM BIDAYUHMusic, stories, traditions of the Bidayuh people of Sarawak

 

 

 

Musicians of MADEEH

Leader : Arthur Borman

 

 

STRING INSTRUMENTS OF SUB-SAHARAN AFRICAIllustrations and insights into African stringed instruments

 

By Dizu Plaatjies, leader of the IBUYAMBO ENSEMBLE

Assisted by Thabisa Dinga, Wendy Thoane

 

  

 

 

4.00 – 4.45

 

SKINSPercussion Workshop on different drums.

Leader  :  Nceba Gonxeca

 

Djembe – Nceba Gonxeca

  (DIZU PLAATJIES & THE IBUYAMBO ENSEMBLE)

Djembe, n’goni drums – Mkokeli Masala

  (DIZU PLAATJIES & THE IBUYAMBO ENSEMBLE)

Tambour  –  Fouad Achkir (CHET NUNETA)

Sundanese drums – Herwan Wiradireja

  (RAFLY WA SAJA)

Dayareh – Morteza Palizdan

  (MOHSEN SHARIFIAN & THE LIAN BAND)

Turkish percussion – Soner Tezcan (ALP BORA)

Kompang, Sea Drum – Edric Lai 

  (SHANGYIN CHINESE CHAMBER ENSEMBLE)

Congas –  Dave Hingerty (KILA)

 

LONG AND THINFlutes of many cultures

Leader  :  Colm O’Snodaigh

 

 

Flute –  Colm O’Snodaigh  (KILA)

Flute, tin whistle  – Anton Smirnov   

    (SPIRITUAL SEASONS)

Selingut –  Juk Wan Emang (JUK WAN EMANG)

Suling, seruling –  Muhamad Saat Syah

     (RAFLY WA SAJA)

Ney-jofti – Mohsen Sharifian

    (MOHSEN SHARIFIAN & THE LIAN BAND)

Dizi – Yap Ting

    (SHANGYIN CHINESE CHAMBER ENSEMBLE)

Kaval, dvojnice, fajfa  – Andor Vegh (KRIES)

 

 

FINGERS AND THUMBSPlucked instruments of different shapes and sizes

Leader  :  Albert Chin

 

Sape  –  Mathew & Jeffrey Ngau

     (LAN E TUYANG)

Banjo –  Michael Papush

   (SPIRITUAL SEASONS)

Pipa –  Albert Chin

  (SHANGYIN CHINESE CHAMBER ENSEMBLE)

Mandolin, Mandola –  Seanan Brennan (KILA)

Nyunge nyunge,  –  Nicolas Gongxeka

  (DIZU PLAATJIES & THE IBUYAMBO

   ENSEMBLE)

Sape  – Eugene Kuek

  (SHANGYIN CHINESE CHAMBER ENSEMBLE)

                                                              

 

 

SATURDAY  JUNE 29th 2013

TIME

 DEWAN LAGENDA

 IBAN LONGHOUSE

THEATRE

  

 

2.00 – 2.45

 

CALL OF THE CéILIInteractive Irish dance workshop

 

 

Leader : Rossa O Snodaigh (KILA)

 

 

UP THE BARAM RIVERMusic and instruments, stories and songs of the Orang Ulu

 

Musicians of LAN E TUYANG & Juk Wan Emang   

  

    Leader : Mathew Ngau

 

HANDS ON (AND OFF)Interactive Workshop

How gamelan is played

 

Members of RHYTHM IN BRONZE

Adi Darmawan (RAFLY WA SAJA) on bass guitar

Agam Hamzah (RAFLY WA SAJA) on Salendro

    guitar

Leaders: Jillian Ooi & Sharmini Ratnasingam   

 

  

 

 

3.00 – 3.45

 

PANGUT FEVERInteractive Dance Workshop

Korean traditional farmers’ dance as well as the traditional mask dance.

 

Members of

  PALSANDAE : KOREAN PERFORMING ARTS

Leader : Mr. Kim Woon Tae

 

REJANG BE’UHInteractive Dance Workshop

Learn the dance of the Bidayuh people of Sarawak.

 

Sarawak Cultural Village dancers

Leader  :  Hamidah Mohamad and assisted by    

   Zaleha Bohari

 

BLOWPIPES IN BORNEO?Bagpipes, brass and more

Leader  :  Mohsen Sharifian

 

 

Ney-anban – Mohsen Sharifian

   (MOHSEN SHARIFIAN & THE LIAN BAND)

Trumpet  – Jakob Holdensen (HABADEKUK)

Bagpipes – Anton Smirnov (SPIRITUAL SEASONS)

Trombone  – Anders Ringgaard (HABADEKUK)

Uilleann pipes  – Eoin Dillon (KILA)

Gajde, diple,dude   –  Andor Vegh (KRIES)

Didgeridoo  –  Aaron Martin

    (NUNUKUL YUGGERA)

Saxophone  – Rasmus Fribo (HABADEKUK)

Special accompanist on keyboards – Theis  

       Langlands of HABADEKUK

 

  

 

4.00 – 4.45

 

THE ART OF WAR See the Australians and the Africans challenge each other to a war dance duel

 

Dancers from the IBUYAMBO ENSEMBLE and NUNUKUL YUGGERA

Referees :  

Soren Lund  of HABADEKUK

Thomas David of the PINE LEAF BOYS

Edgar Arboleda Campos  of REY VALLENATO

    BETO JAMAICA

Ivan Levacic  & Konrad Lovrencic  of KRIES

 

 

LONG STROKESBowed stringed instruments

Leader  :  Diedre Armstrong

 

 Fiddle – Diedre Armstrong (KILA)

Lijerica  – Ivo Letunic (KRIES)

Violin  – Julia Pichler (ALP BORA)

Er-hu – Bong Ngee Peng & Voon Sze Yung 

   (SHANGYIN CHINESE CHAMBER ENSEMBLE)

Fiddle – Kristian Bugge (HABADEKUK)

Cello – Raimund Seidl (ALP BORA)

Fiddle – Courtney Granger (PINE LEAF BOYS)

 

FOLK SONGS FROM OUT THEREInteractive workshop

Learn songs from around the world

 

 

Musicians of CHET NUNETA

Leaders  :  Lilia Ruocco & Anne Roy 

 

 

SUNDAY  JUNE 30th 2013

 TIME

DEWAN LAGENDA

 IBAN LONGHOUSE

THEATRE

  

 

 

 

2.00 – 2.45

 

I GOT RHYTHMPercussion Workshop.

Things that are hit, scraped or rubbed

Leader : Ronan O’Snodaigh

 

Bodhran  – Ronan O’Snodaigh (KILA)

Caja – Ariel Cifuentes

    (REY VALLENATO BETO JAMAICA)

Guacharaca  – Nestor Chaparro

    (REY VALLENATO BETO JAMAICA)

Cajon – Poul Knudsen (HABADEKUK)

Djembe, tapan – Kresimir Oreski  (KRIES)

Gaduok, pratuokng, sritakng – Arthur, Pola,

    Sylvester, Artwell  (MADEEH)

Rototom, tonnerre – Mika Fernandez

    (CHET NUNETA)

Munnharpe – Victor Smirnov

   (SPIRITUAL SEASONS)

Percussion – Meldrick Ak Udos

  (LAN E TUYANG)

Zarb, cajon  – Hamid Akbari

    (MOHSEN SHARIFIAN & THE LIAN BAND)

 

SORIGUT FROM HANGUKInteractive Workshop

Learn Korean folksongs

 

Members of PALSANDAE : KOREAN PERFORMING ARTS

Leader : Mr. Kim Woon Tae

 

KNOCK ON WOODThe wonderful African marimbas and akadinda.

 

Nceba & Nicolas Gonxeca, Kim Masala 

   (DIZU PLAATJIES AND THE IBUYAMBO

    ENSEMBLE)

Leader : Nceba Gonxeca

 

 

  

 

 

 

3.00 – 3.45

 

DANCES FROM THE PASTInteractive workshop on historical Norwegian, Scottish and French dances

 

Leader  :  Lidia Smirnov (SPIRITUAL SEASONS)

 

 

 

PICK AND STRUMGuitars and their cousins

Leader  :  Agam Hamzah

 

 

Salendro Guitar  –  Agam Hamzah  (RAFLY WA SAJA)

Zhong Ruan  –  Albert Chin

   (SHANGYIN CHINESE CHAMBER ENSEMBLE)

Guitar –  Frederik Vedersø (HABADEKUK)

Gu zheng –  Edwin Liew

  (SHANGYIN CHINESE CHAMBER ENSEMBLE)

Guitar  –  Jon Bertrand (PINE LEAF BOYS)

Maskandi Guitar  –  Dibanisile Tutsu 

    (DIZU PLAATJIES & THE IBUYAMBO ENSEMBLE)

SQUEEZEBOXLeader  :  Wilson Savoy

 

 

 

Cajun accordion – Wilson Savoy 

   (PINE LEAF BOYS)

Accordian  – Alexander Movchan

   (SPIRITUAL SEASONS)

Accordion  – Peter Eget (HABADEKUK)

Vallenato –  Alberto Jamaica 

    (REY VALLENATO BETO JAMAICA)

 

 

 

  

 

 

4.00 – 4.45

 

UMXHENTSO!Interactive Workshop

Ceremonial dance from Southern Africa

 

Thabisa Dinga, Wendy Thoane & Tutsu  (DIZU PLAATJIES & THE IBUYAMBO ENSEMBLE)

Leader : Thabisa Dinga

ALU-ALUInteractive Dance Workshop

The graceful dance of the indigenous Melanaus  of Sarawak

 

Sarawak Cultural Village dancers

Leader : Hamidah Mohamad and assisted by Zaleha Bohari

 

ALP BORA QUARTET UNPLUGGEDSpiritual Turkish songs

 


Alp Bora   –  Guitar, vocal

Julia Pichler   – Violin

Raimund Seidl   – Cello

Soner Tezcan    – Percussion